Audi’den sanal ortamda çalışma ve öğrenmeye teşvik: Audi Spaces

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada çalışma şeklinin uzaktan çalışma, ev-ofis gibi yöntemlere döndüğü şu dönemde Audi, çalışanlarını motive etmek amacıyla yeni bir uygulamayı devreye alıyor. Audi Spaces adı verilen uygulamada, geliştirilen 3D sanal dünya, öğrenme ve çalışmayı teşvik ediyor.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle alışılagelen iş hayatının, yerini yeni normal ile gelen uzaktan çalışmaya, ev-ofis kullanımına bırakması, şirketleri de farklı uygulamalara yöneltiyor. Skype, MS Teams gibi birçok dijital uygulama ve hizmet, içinde bulunulan bu dönemde, iletişimde kalabilmek adına her zamankinden daha önem taşıyor; ancak bu durum beraberinde bazı sıkıntıları da getirebiliyor. Sosyal etkileşimin olmaması, toplantıların bilinen havasından uzak olması katılımcıların konsantrasyon seviyelerinde azalmaya neden oluyor. Audi’nin dijital dönüşümü sürecinde, stajyerlerinden yöneticilerine kadar bilgi ve becerilerini geliştirmelerini destekleyerek kendi kendine öğrenmeyi teşvik etmek amacıyla çalışan Audi Akademie bu amaçla yeni bir uygulamayı devreye alıyor: Audi Spaces. Interaktif 3D dünyalar, gerçek çalışma ortamlarının kopyası olan Audi Spaces, medya ve sosyal etkileşim için birçok seçenek sunuyor.

 

Etkileşime olanak sağlıyor

Katılımcıların, gerçek zamanlı ve sanal bir alanda başkalarıyla iletişim kurabildiği, öğrenebildiği ve çalışabildiği Audi Spaces, etkileşime girmeye ve gerçek dünyada olduğu gibi birbirleriyle konuşabilmeye de olanak sunuyor. Audi Spaces, dijitalleşmenin sunduğu fırsatları kullanarak, çalışanlara dinamik ve giderek daha karmaşık hâle gelen bir iş dünyasında kendilerini destekleyen bir araç sağlıyor. Uygulama aynı zamanda farklı departmanların ve hatta farklı ülkelerin ekiplerinin iş birliğini geliştirmeye de imkanı tanıyor.

 

Eğitim için yeni fırsatlar sunuyor

Audi Spaces, konudan bağımsız olarak farklı gruplar için de kullanılabildiğinden, birçok uygulama için de uygun. Katılımcılar arzu etmeleri hâlinde meslektaşlarıyla bir alanda buluşmak ve birlikte etkileşim kurmak için düzenleme yapabiliyorlar. Uygulamayı deneyen çalışanlar, bunu bilinen video konferanslardan daha rahat ve daha az yorucu olarak tanımlıyorlar. Topluluk hissini güçlendirmeye de katkıda bulunan Audi Spaces; sadece toplantılara değil, aynı zamanda Audi Akademie’de bulunan kavramsal ve metodik olarak planlanmış eğitim kurslarına katılabilmeye de olanak tanıyor ve Audi çalışanlarının eğitimi için yeni fırsatlar sunuyor. Audi Spaces öğrenme ve eğitim senaryoları, çalıştaylar, koçluk seansları gibi çalışmaların gerçeğe yakın bir şekilde yürütülebilmesini sağlıyor.

 

4 binden fazla Audi çalışanı Audi Spaces’da

Audi Akademie, çalışanlarının Audi Spaces’ın sunduğu olanaklardan tam tam anlamıyla yararlanmalarını sağlamak amacıyla Audi IT iş birliğinde kapsamlı bir destek ve yeterlilik modülleri sunuyor. Hâlen Audi’nin dünya çapındaki tüm çalışanları ve iş ortakları tarafından kullanılabilen Audi Spaces’ın, uzun vadede yeni hedef gruplar için genişletilmesi de düşünülüyor. Şu an 4 binden fazla Audi çalışanı, ayda ortalama 200 etkinlikte sanal iş birliği için Audi Spaces’tan yararlanıyor.

 

 

Kutu-ok gibi (Görsel yanı not da olabilir):

Audi çalışanları, Audi Spaces dijital uygulamasını bilgisayarlarından eğitim, koçluk ve danışmanlık aracı olarak kullanabildikleri gibi dijital iş birliği ve iletişim için de değerlendirebiliyorlar.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir