caniasERP, YENİ KULLANICI DENEYİMİ İLE GELECEĞE HAZIR

ERP yazılımı üreticisi IAS, 26 Eylül’de gerçekleştireceği lansmanla kullanıcılarına yepyeni bir versiyon ve kullanıcı deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Şirketin gelecek hedeflerini paylaşan IAS Yazılım Genel Müdürü Dr. Hakan Özkara, caniasERP’nin yeri versiyonunu ve bununla birlikte sunulacak yeni kullanıcı deneyimini anlatıyor.  

 

IAS olarak 2019 yılında yoğunlaştığınız gündem maddeleri neler?

IAS olarak hedeflerimizi uzun vadeli bir plan çerçevesinde belirliyor ve bu plan çerçevesinde sürekli bir gelişim kat etmeye çalışıyoruz. Uzun süredir odağımızda iki ana konu var. Bunlardan biri sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam etmek, diğeri ise bütünsel bir bakış açısıyla yaklaştığımız dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 stratejimiz çerçevesinde caniasERP platformunu zenginleştirerek müşterilerimize bu dijital dönüşüm yolculuklarında rehberlik edip ihtiyaçlarını karşılamak. Her iki ana konuda da yılın ilk yarısında önemli gelişmeler oldu, önümüzdeki süreçte de olmaya devam edecek. Hindistan yatırımımızdan sonra, geçtiğimiz üç yıl içerisinde Güney Kore’de gerçekleştirdiğimiz açılım da oldukça iyi sonuçlar verdi. Biz de çözüm ortaklığı seviyesinde temsil edildiğimiz Güney Kore’de müşterilerimize ve çözüm ortaklarımıza daha yakın olabilmek için kendi şirketimizi kurmaya karar vererek, ofisimizin açılışını Seul’de gerçekleştirdik. Çalışanlarımız Türkiye’de tamamladıkları sekiz haftalık eğitim programının ardından görevlerine başladılar. Böylece Güney Kore’deki ve Uzak Asya’daki çözüm ortaklarımıza ve projelerimize artık çok daha yakından destek verebilecek, yeni proje fırsatlarını değerlendirmek konusunda daha güçlü olacağız.

 

Önümüzdeki dönemlerde başka lokasyonlarda da yer alma konusunda çalışmalarınız var mı?

Evet. Çok yakında duyuracağımız İsviçre şirketimizin açılması için yasal süreç tamamlanmak üzere. Son çeyreğe kalmadan ofisimizi açmış olacağız. Yeni lokasyon çalışmalarımızın yanında başta Latin Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerde de yeni ve güçlü çözüm ortakları edindik. Yılın kalan kısmında Amerika Birleşik Devletleri ofisimizin kurulması ile ilgili çalışacağız.

 

Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 ile ilgili gerçekleştirdiğiniz son çalışmalar ve yenilikler neler?

Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0, Türkiye için çok hayati bir konu ve bir o kadar da popüler; ancak bazen çok yanlış anlaşıldığını, Üretim İcra Sistemleri (MES) veya makine otomasyonu, robot kullanımı ya da akıllı ürünler seviyesine indirgendiğini görüyoruz. Bize göre Endüstri 4.0, tüm süreçleri içeren bir dijital düşünme ve değişim yönetimi felsefesidir. Bu yüzden de bu konuya geniş bir perspektiften yaklaşıyor, ürünümüzü buna göre şekillendiriyoruz. Büyük veri sürecin önemli paçalarından bir tanesi. Büyük verinin analiz edilmesi için bir süredir iş zekâsı platformumuz olan caniasIQ’yu müşterilerimize sunuyorduk. Yeni versiyonda canias IQ hem kullanım hem de içerik açısından oldukça zenginleşmiş olarak geliyor. Büyük verinin saklanması noktasında ise veritabanı katmanında da daha fazla katma değer yaratabileceğimizi görerek, IASDB adlı veritabanı ürünümüzü ürettik. caniasERP veritabanı bağımsız bir ERP platformu; ancak IASDB ile bu katmanda da pek çok yeni özellik ve yüksek hız sunabileceğiz. In-memory-computing, GPU hızlandırıcılardan faydalanmak üzerinde çalıştığımız özelliklerden birkaçı. Büyük verinin sahadan toplanması için ise caniasERP ile entegre çalışan bir IoT platformu geliştirdik. Bu sayede birçok farklı türden makine, cihaz ve sensör ile çeşitli protokollerde haberleşirken, bunların ERP süreçleri ile entegrasyonunu da çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

 

IoT alanındaki çözümlerinizden de biraz bahseder misiniz?

IoT ile ilgili çözümlerimizi nisan ayında Almanya’da düzenlenen Hannover Messe fuarında hem müşterilerimize hem de ziyaretçilerimize sergiledik ve oldukça iyi geri dönüşler aldık. Bu alanda çeşitli sektörlerde gerçekleştirdiğimiz pilot projelerimiz tamamlanmak üzere. Bu konuda çeşitli donanımsal ürünler üretmek için de çalışmalarımız hızla sürüyor. Büyük verinin öğrenilmesi, bilgiye dönüştürülmesi, işletmenin operasyonel ve stratejik karar alma süreçlerinde etkin kullanımı için ise kendi yapay zekâ platformumuzu üretmek ve bu platformun ERP süreçlerinde kullanılması ile ilgili Ar-Ge projelerimiz devam ediyor. IASDB içerisinde sunacağımız yeni fonksiyonlarla bu yenilikleri destekleyeceğiz.

 

Yeni versiyonunuzda kullanıcıya ne gibi yenilikler sunuyorsunuz?

Yeni versiyonumuz yepyeni bir kullanıcı deneyimi ile gelecek. Amacımız süreçlerin o olağan karmaşıklığını kullanıcı arayüzümüzde olabildiğince basitleştirmek ve kullanıcılara süreçlerini kolayca yönettirebilmek. Süreç tabanlı bu arayüz ile kullanıcılar hem yapmak istedikleri işlemleri kolayca gerçekleştirebilecekler hem de ihtiyaç duydukları her noktada yürütmek istedikleri süreçler ile ilgili doküman ve video yardımlarına ulaşabilecekler. Ayrıca yeni kokpit uygulamalarımız sayesinde yöneticiler işletme ile ilgili anlık özet veri, analiz ve grafiklere kolayca ulaşabilecekler. Bu yeni arayüzümüz her türlü mobil cihazla kullanılabilecek. Diğer bir önemli yenilik ise KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) ve GPDR (Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü) çerçevesinde yaptığımız çalışmalar. Müşterilerimizi kişisel veri işleme süreçlerini bu mevzuatlar ile uyumlu bir hale getirmek için caniasERP içerisinde pek çok geliştirme yaptık. Böylece kanun kapsamında firmalara getirilen yükümlülükler, caniasERP ile sunduğumuz araçlar sayesinde zahmetsiz şekilde yönetilebilecek. Bunları ve eş zamanlı gerçek maliyet takibi, kurumsal risk yönetimi gibi pek çok konuda yaptığımız yenilikleri eylül ayında İstanbul’da yapacağımız caniasERP Live etkinliğimizde katılımcılarımıza tanıtacağız.

 

Bu etkinliğinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

caniasERP Live dijital düşünme ve dijital dönüşüm yolundaki önerilerimizi ve yeni çözümlerimizi bütünsel yaklaşımımız ile katılımcılarımızla paylaştığımız bir etkinlik. Ana temadan uzaklaşmadan ve konuların teknik karmaşıklığında kaybolmadan onlara dijital dönüşüm yolculuklarında rehberlik yapmaya çalışıyoruz. 26 Eylül’de İstanbul’da Four Seasons Bosphorus Hotel’de yapacağımız altıncı caniasERP Live etkinliğimizin ana teması kısaca bunlar olacak.

 

 

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir