Çiftlerin Büyük Çoğunluğu Cihazlarla Çok Vakit Geçirdiği İçin Tartışıyor

Günümüzün dijital dünyasında, çiftlerin iletişim kurmak ve birbirleriyle bağlı kalmak için cihazlara bağımlı olması artık normal hale geldi. Ancak, Kaspersky Lab’in en son araştırmasına göre “bağlantılı aşk”, avantajlarının yanı sıra dikkate alınması gereken dezavantajlara da sahip.

Günümüzde birçok insan arkadaşları ve aileleriyle iletişim halinde kalmak için cihazlara güveniyor. Aynı durum ilişkiler için de geçerli. Günümüzde çiftler ilişkilerini güçlendirmek için cihazları ve internet üzerinden mesajlaşma hizmetlerini sıkça kullanıyor. Türkiye’de insanların yüzde 85’i uzakta olduklarında eşleriyle internet üzerinden sürekli iletişim halinde oluyor. Yüzde 62’lik bir kısım ise cihazlar ve internet üzerinden iletişim kurarak kendilerini eşlerine daha yakın hissettiklerini belirtiyor. Birlikte yaşamayan çiftlerde ise bu oran yüzde 68. Dijital yaşantı, ayrıca cihazların da paylaşılmasına yol açıyor. Türkiye’de insanların yüzde 62’si, hesaplar ve cihazlar gibi internet üzerindeki aktivitelerini paylaşmaya başladıktan sonra ilişkilerinin geliştiğini dile getiriyor. Cihaz kullanımının birçok artısı olduğu açıkça ortada, fakat dikkate alınması gereken bazı eksiler de yok değil.

Cihazlara Erişim Konusu Da Tartışma Sebebi2 300x217 - Çiftlerin Büyük Çoğunluğu Cihazlarla Çok Vakit Geçirdiği İçin Tartışıyor
Yapılan araştırmada, cihaz kullanımının çiftler arasında tartışmalara da neden olabileceği ortaya çıktı. Tartışma nedenleri arasında cihazların fazla kullanılması ve siber güvenlik vakaları yer alıyor. Örneğin, araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 59’u yemek veya karşılıklı konuşma esnasında eşinin cihaz kullanması nedeniyle tartışma yaşadığını söylüyor. Ayrıca, cihazlarla çok fazla vakit geçirdiği için eşiyle tartışanların oranı ise yüzde 66. Bu oran birlikte yaşayan çiftlerde yüzde 78, ilişki içerisinde olan fakat ayrı yaşayan çiftlere ise yüzde 62. Bu durum, insanların ihmal edilmekten hoşlanmadığını ve birlikteyken eşlerinin ilgisini istediklerini gösteriyor. Ancak cihazlarla fazla vakit geçirmek çiftlerin tartışmasına neden olan tek şey değil. Cihazlara erişim konusu da ilişkilerde sürtüşme yaşanmasına yol açıyor. Türkiye’de çiftlerin yüzde 26’sı cihaz kullanım sırası, yüzde 53’ü cihazları şarj etmeyi unutma ve yüzde 26’sı da cihazları kaybetme nedeniyle tartışma yaşamış.

Zararlı Yazılımlara Dikkat Edilmeli1 300x231 - Çiftlerin Büyük Çoğunluğu Cihazlarla Çok Vakit Geçirdiği İçin Tartışıyor
Dikkat edilmesi gereken siber güvenlik sorunları da var. Türkiye’de çiftlerin yüzde 30’u, eşlerden birinin cihaza zararlı yazılım bulaştırması nedeniyle tartışmış. Yüzde 21’lik bir kesim ise eşinin zararlı yazılım yüzünden veya yanlışlıkla internette para kaybetmesi nedeniyle tartıştığını dile getiriyor. Cihazlarını paylaşan çiftlerin yukarıda belirtilen sorunlarla karşılaşması çok daha olası. Modern ilişkilerde cihazlar arkadaş olduğu kadar düşman da olabiliyor. KasperskyLab Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin, “Modern cihazlar, becerileri sayesinde çiftlere birçok fırsat yarattı. Çiftler birlikte olmadıkları zamanlarda bile sürekli iletişim halinde kalıp ilişkilerini ilerletebiliyor. Ancak cihazların avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Çiftler ayrıyken aşkın taze kalmasını sağlayan cihazlar, sorumsuzca kullanıldığında ise tartışma çıkmasına neden olabiliyor. Cihazlar, hesaplar ve internet üzerindeki aktivitelerden meydana gelen dijital yaşantılarını düzenleyip aynı zamanda da eşlerini ihmal etmemeye çalışan kişiler, kimseyi üzmeden dijital dünyanın nimetlerinden faydalanabilir” diyor.

Süre Arttıkça Siber Güvenlik Riski De Artıyor4 300x237 - Çiftlerin Büyük Çoğunluğu Cihazlarla Çok Vakit Geçirdiği İçin Tartışıyor
İnsanların internet üzerinde geçirdiği süre arttıkça, siber güvenlik riskleri de daha ciddi hale geliyor. Bu nedenle, herkesin en son siber tehditlere karşı korunduğundan emin olması gerekiyor. Bunu yapmanın bir yolu Kaspersky Total Security gibi araçlar kullanmak. Çok işlevli bir çözüm olan Kaspersky Total Security, insanların dijital yaşantılarının her bölümünü koruyabiliyor ve aynı anda birden fazla cihazın güvende kalmasını sağlayabiliyor. Böylece çiftler, zararlı yazılım bulaşmasından veya kişisel verilerinin yanlış ellere geçmesinden endişe duymadan birbirleriyle iletişim kurabiliyor.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir