Konuşmaları Anlık yabancı bir dile çeviren Teknoloji

Mitsubishi Electric, farklı dilleri konuşan kişiler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla canlı video kayıtlarında söylenenleri anında üç boyutlu metne dönüştürmek için Swipe Talk Air kullanıcı arayüzünü geliştirdi.

 

Sosyal medyada video paylaşımının popülerliğini giderek arttırdığı günümüzde kullanıcılar kendilerini videoyla daha iyi ifade etmek için yeni yöntemler arıyor. Dünyanın önde gelen teknoloji markalarından Mitsubishi Electric’in Endüstriyel Tasarım Merkezi tarafından yürütülen araştırmalar kapsamında, hızlı video düzenleme ve paylaşma imkânı gibi en yeni kullanıcı ihtiyaçlarını tespit etmek üzere sosyal medya fenomenleriyle görüşmeler gerçekleştirildi. Yapılan ihtiyaç analizi sonrasında Mitsubishi Electric, parmağın tablet ya da telefon ekranındaki hareketlerini izleyerek konuşulan sözcükleri ekrana yansıtan dünyanın ‘ilk’ ses aktivasyonlu çizim fonksiyonu Swipe Talk Air’i geliştirdi.

 

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Kullanıldı

Ekranda konumlandırılan metni anında bir yabancı dile çevirebilen ve çevrilen dilde yüksek sesle okunmasını sağlayan Swipe Talk Air, farklı dilleri konuşan kişiler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla canlı video kayıtlarında söylenenleri anında üç boyutlu metne dönüştürmek için dünyada ilk kez artırılmış gerçeklik (AR-Augmented Reality) teknolojisinin kullanıldığı özel bir uygulama. Mitsubishi Electric, sosyal medyaya dinamizm katması beklenen ekstra etkili videolar için kullanıcı arayüzü, video kayıt ve diğer özellikleri içeren Swipe Talk Air app’ı iOS  üzerinde geliştiriyor.

 

Metin Anında Bir Yabancı Dile Çevrilebiliyor

Swipe Talk Air teknolojisinde, kullanıcı sesli olarak ana dilinde konuşup parmağını cihaz ekranında dolaştırdığında metin söylenilen dilde ekranda konumlandırılıyor. Bu metin anında bir yabancı dile çevrilebiliyor ve çevrilen dilde yüksek sesle okunabiliyor. Konuşan kişi parmağına “AR marker” (Artırılmış Gerçeklik İşaretleyicisi) adı verilen kamerada tespit edilebilir özel imgeler taktığında metin kişinin parmağının çizdiği rotayı takip ediyor.

 

Söylenenleri Ekranda Çizilen Rotaya 3D Metin Olarak Yerleştiriyor

Görüntüleri kameraya alan kişinin parmağını cihaz ekranında dolaştırmasıyla birlikte kullanıcı arayüzü söylenenleri anında videoya 3D metin olarak yansıtıyor. Cihazın kamera özelliği açık konumdayken birkaç kelime söylendiğinde ve ekrana bir çizgi çizildiğindemetin anında çizilen alanda beliriyor. Video kayıt ve düzenleme özelliklerinin kusursuz entegrasyonu sayesinde anı canlı olarak aktarma deneyimi kesintiye uğramıyor.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir