MNG Kargo dijital ihtiyaçlara odaklanıyor

MNG Kargo, kargonun şubeden müşteriye teslim edilmesi sürecinin müşteri açısından şeffaf, zamanında ve eksiksiz gerçekleştirilmesi için yaptığı teknolojik yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Şirket, hayata geçirdiği ‘Next’ adlı mobil kurye uygulaması ile inovasyonlarına bir yenisini daha ekledi.

 

MNG Kargo, sektöründe insanı ve teknolojiyi odağına alan bir yaklaşım ve dünya standartlarında hizmet verme hedefiyle faaliyet gösteriyor. Yaptığı teknoloji yatırımlarının merkezine müşterilerinin dijital ihtiyaçlarını koyuyor. Özellikle ‘last-mile’ olarak adlandırılan, kargonun şubeden müşteriye teslim edilmesi sürecinin müşteri açısından şeffaf, zamanında ve eksiksiz gerçekleştirilmesi için web sitesi, çeşitli mobil uygulamalar ve Online Şube uygulamalarında sürekli geliştirmeler yapıyor. Kendi yazılımlarını da kullanan MNG Kargo, geliştirdiği mobil uygulamalarla araç ve kuryelerinin takibini yaparken, bu bilgileri müşterileri ile de paylaşmaya hazırlanıyor.

 

Mobil kurye uygulamasını hayata geçirdi

Pandemi sebebiyle, hemen hemen her sektörde olduğu gibi lojistik ve kargo sektöründe de dijitalleşme sürecinin büyük hız kazandığı bu dönemde teknoloji yatırımlarına hız kesmeden devam eden MNG Kargo, iletişim altyapısını yeniledi ve ‘Next’ adını verdiği mobil kurye uygulaması ile inovasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Next, operasyonel uygulamaların kolay, hızlı ve kesintisiz şekilde çalışanlar tarafından kullanılabilmesini mümkün kılıyor. MNG Kargo CTO’su Gökhan Yoluaçık’ın verdiği bilgiye göre; geliştirilen Next mobil uygulaması ile MNG Kargo bünyesindeki kuryelerin operasyonel verimliliği artırılırken, gönderici ve alıcı odaklı yeni bir yaklaşım ile kullanıcı deneyimi en üst seviyeye çıkarıldı. Yoluaçık, Next’in kattığı değeri şu sözlerle açıklıyor: “Şirketimiz için stratejik öneme sahip olan ve rakiplerimizden bizi ayrıştıracağına inandığımız Next mobil uygulamasını kullanıcı deneyiminden test süreçlerine kadar tamamen kendi kaynaklarımızla yarattık. Next uygulaması, ürün bazlı bir yönetim anlayışının da şirket içerisinde temelini oluşturdu. Sürekli ek özelliklerle çevik bir şekilde geliştirdiğimiz ve geliştireceğimiz Next ile rotalama kullanarak kolay teslim etme ve teslim alma fonksiyonları, etkili harita kullanımı, offline kullanım ve kurye performans yönetimi ana kazanımlarımız oldu.”

 

Teknolojik yatırımlarını hızlandırdı

Yoluaçık, lojistik ve kargo sektöründe operasyonun geniş bir alana yayılmasının, standartlara ve süreçlere uygun şekilde operasyonun yürütülmesinin teknolojinin etkin kullanımını zorunlu kıldığını belirtiyor. MNG Kargo olarak, teknolojideki gelişmelere uygun şekilde, dijital stratejilerini sürekli güncellediklerini ve en çevik şekilde uyguladıklarını kaydeden Yoluaçık; “Böylece operasyonel verimliliğimizi en üst düzeye çıkarırken gönderici ve alıcı deneyimini mükemmelleştirmeyi hedefliyoruz. Teknolojik yatırımların en etkili olacağı iki alan belirledik: Operasyonel süreçlerin teknoloji kullanılarak mükemmelleştirilmesi ve müşteri deneyiminin gönderici ve alıcı beklentilerine göre dijitalleştirilmesi. Zamana karşı yürütülen operasyonlarımızda kullanılan sunucuları, network cihazlarını, bilgisayar ve el terminallerini yenilerken merkezi ve lokal veri merkezlerimizi de ihtiyaçlara göre düzenledik. Operasyonel aktarma ve el terminali uygulamalarımızı ihtiyaçlarımıza uygun şekilde yeniden yazdık. Böylece planlama ve uygulamada hız kazanırken, kargonun doğru bir şekilde izlenebilirliğini sağladık. Şubelerimizdeki teknoloji kullanımını artırmak için de yatırımlarımızı hızlandırdık. Şube içindeki cihazların yenilenmesine yönelik yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

Yaygun ağı ile kapsamlı hizmetler sunuyor

MNG Kargo, 850 şube, 9 tanesi Teknolojik Aktarma Merkezi olmak üzere 27 aktarma merkezi, 14 Bölge Müdürlüğü, 3 bin 500 kara taşıma aracı ve yaklaşık 12 bin çalışanı ile yurt içi ve yurt dışında hem kurumsal hem de bireysel müşterilerine hizmet veriyor. Sektörde bir ilke imza atarak kurduğu Teknolojik Aktarma Merkezleri’nde araç indirme, otomatik ölçüm-tartım, barkod okuma, veri kaydetmenin yanı sıra kargoların gerek hat gerekse şube araçlarına otomatik geçişi ile ayrıştırma-yükleme işlemlerini gerçekleştiriyor.

 

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir